5 príbehov, ktoré sú krásou, únikom i terapiou

Trpím diagnózou rozčítavač. Mám hlavu vo viacerých svetoch naraz, občas som v 14. storočí a občas v brlohu narkomanov. Sú to premenlivé existencie a ja ich žijem súčasne. K niektorým sa vraciam po mesiaci, k iným po roku. A mnohé prečítam len za pár dní. Sú to takí malí terapeuti, ktorých si môžete nosiť v kabelke alebo vo vrecku.

Knižné výzvy sú zábava a boj zároveň. Čítanie mám vryté v srdci, mozgu i v duši už od času, keď som začala rozoznávať písmená. Narodila som sa s veľkými očami, otvorenými doširoka na celý svet. Knihomoľstvo a práca s textom mi boli jednoducho predurčené. Sudičky si povedali, že budem veľa čítať. Skvelým pomocníkom je v tomto prípade Goodreads. Portál knižných maniakov, kde si s prehľadom môžete viesť svoje záznamy a zároveň sledovať vášne iných. V úvode roka si nastavíte challenge v podobe množstva kníh, na ktoré si trúfate. Môj minuloročný odhad bol 15. A v roku 2017 sa stal skutočnosťou. Fakt, že som bola nútená čítať rýchlejšie kvôli recenziám do školy tak jemne zamlčím. Z tejto pätnástky mi mnohé utkveli v pamäti. Zvolila som si však magické a možno nemagické číslo 5. Znova mi ožíva pred očami. Počet strán, postavy, emócie, výhodná kúpa. Myslím, že mnohé príbehy si k sebe doslova pritiahnem. Akoby na mňa čakali vo veľkej knižnici niekde na Marse. A v tú pravú chvíľu sa jednoducho zjavovali vo výpredajoch, na Bibliotéke alebo len tak u kamarátov. Tie správne príbehy k vám prídu vtedy, keď ich najviac potrebujete. Nájdete v nich myšlienky a slová, ktoré podvedome chcete počuť. Uvedomíte si to však až vtedy, keď sa vynárajú čierne na bielom. Ukladajú sa v procesoch hláv a vnímame ich aj keď si myslíme opak. Tvoria naše presvedčenia, posilňujú nádeje, liečia dušu. Ich autori si v nich možno vypíšu vlastné životné karamboly a potom cez slová, čiarky a vety si my vyčítame tie naše. Týchto päť zanechalo svoj odtlačok.

DSC_0032

Mirosław Nahacz – Čáp a Lola

Nahacz si ma našiel sám. V Bratislave na knižnom veľtrhu Bibliotéka uprostred kopy kníh na poličkách za jedno euro. Získal si ma názov a obálka knihy. To som ešte netušila, že ide o mladého autora, ktorý vo veku 23 rokov spáchal samovraždu. Dovtedy sa vypísal v niekoľkých knihách. Jeho štylistika dodnes udivuje mnohých a zaraďuje sa k novej generácii poľských spisovateľov. Text je tak zvláštny, že do úplného konca neviete či ide o realitu alebo len preludy závislého človeka. Čáp je totiž postavou drogového dílera a Lola ženou, ktorá hlavnej postave neustále uniká, miestami pôsobí ako transcendentálna a snová, až sa napokon vynára v metafore celého diela. Posledné stránky som neustále obracala naspäť so snahou zachytiť skutočný nádych autora. V konečnom dôsledku ani netušíte, či ste ho vôbec pochopili. Táto kniha je svojím spôsobom podivným zážitkom, príbehom bez štruktúry či chronológie a jedinečným svedectvom človeka v zápase s vlastnou realitou.

Iboja Wandall-Holm – Moruša

Absyntovky sú výborným čítaním. Aj táto pochádza z edície vydavateľstva Absynt a rozpráva príbeh ženy, ktorú zasiahli udalosti druhej svetovej vojny. Autorka a hlavná postava sa spájajú v jedno. Iboja píše o svojom úteku zo Slovenského štátu do Maďarska. O skrývaní sa, udalostiach v Osvienčime, ktorý si sama prežila, o zdĺhavom pochode i Európe v časoch vojny. Narodila sa v Liptovskom Mikuláši a knižka s názvom Moruša ponúka jeho detailné opisy. Verte, fanúšikom opisov skutočne nie som, no tieto sú čarovné, priam prozaické. Autorka dnes žije v Holandsku a vydavateľstvu Absynt patrí veľká úcta v tom, že jej dielo priniesli aj na slovenský trh. Je pripomienkou toho, ako sme v minulosti vyhnali množstvo šikovných ľudí, na ktorých sú hrdé možno iné národy. Z Moruše sála letné slnko aj chlad ľudských sŕdc. Má rôzne emócie a aj keď opisuje život len jedného človeka, je dôkazom o osude mnohých.

DSC_0013

Ernest Hemingway – Komu zvonia do hrobu

Jedno z najznámejších diel literatúry som čítala v angličtine. Opäť ku mne prišlo veľmi ľahko, za 3 eurá z Anglicka. Spočiatku som ho rozčítavala pomalým tempom a naplno som sa k nemu vrátila až po roku. Opisuje dejstvá Španielskej vojny v hlavnej úlohe so sympatickým Robertom Jordanom. O tom, že Hemingway vie písať, niet pochýb. No toto dielo sa považuje za jedno z jeho najlepších a ja len súhlasím. Odohráva sa v priebehu štyroch dní, strhne vás dynamikou aj reflexiami postáv, ktoré sa mnohokrát nesú celou kapitolou a ponúkajú až filozofické úvahy o zmysle života a vojny. Miestami je surová, reálna, na hranici smrti. Taký bol aj Hemingway so svojimi skúsenosťami. Vonkajší stav knižky zodpovedá tomu, že som ju so sebou ťahala všade, kam sa dalo. To sa stáva vtedy, keď k vám kniha sama hovorí. Z čitateľa sa stáva pozorovateľ.

Heinrich Harrer – Bílý pavouk

Biely pavúk je príbeh o dobývaní severnej steny Eigeru, hory v Alpách, ktorá na prvý pohľad desí aj z fotiek. Severná stena sa považuje za jeden z najťažších výstupov v dejinách horolezectva vôbec. Harrer je sám horolezcom a vo svojej knihe upúta nielen prvovýstupom, ale aj myšlienkami o jeho podstate. Nebudem vôbec preháňať ak poviem, že toto dielo mi ukradlo kus srdca. Prečítala som ho v priebehu troch dní, vypísala si snáď milión myšlienok a so zatajeným dychom sledovala šťastné i nešťastné osudy reálnych postáv. Kniha zároveň slúži ako príručka i cestopis, je vnútorne rôznorodá a pritom jednotná. Podáva svedectvá úspešných výstupov aj smrteľných pádov, premieta históriu a nezabúda na mená, ktoré si Eiger vzal. Vtiahla ma dejom, detailnými informáciami, pútavými opismi hôr a obyčajnou ľudskosťou s akou bola písaná. Autor sa priznal k mnohým chybám, k vlastnej minulosti za temnejšou oponou. Napriek tomu ponúka ľudský nadhľad a pochopenie človeka, ktorý neustále pokúša život.

DSC_0014

Patrick Ness – Volání netvora

Ilustrované vydanie tohto príbehu som chcela vlastniť hneď po publikácii. Je nádherné, až detsky úprimné. Napokon si ma našlo na spomínanej Bibliotéke za neuveriteľné jedno euro s trochu poškodeným obalom. Akoby chcelo zaplátať poškodené vnútro. Patrick Ness je mojím obľúbeným autorom, objavila som ho s trilógiou Chaos a neopustila doteraz. Jeho štýl je veľmi úprimný, podáva príbeh s nánosom temnoty, pod ktorým sa však často skrývajú len obyčajné dôvody ľudského charakteru. Netvor je námetom Siobhan Dowdovej, ktorá svoju knihu kvôli chorobe napokon nemohla dokončiť, Ness to urobil za ňu a vytvoril príbeh pre všetky generácie. Pochopia ho totiž malí i veľkí a každý vlastným spôsobom. Túto knihu úplne vystihuje jediný prívlastok a to, že je krásna. Je smutne krásna, temne krásna, zábavne a pútavo krásna. Je jednoducho pochopením toho, že netvorov si možno tvoríme sami a nie vždy sú len zlí. Objavujeme v nich vlastnú temnotu, s ktorou potrebujeme pomôcť, a tak nám netvor pomáha na svetlo. Také je aj toto volanie.

Podľa môjho skromného názoru sú knihy svedectvami mnohých duší, ktoré aj cez fantasy príbeh rozprávajú rozdielne emócie. Písanie je v istom zmysle terapiou, a tak sa terapia iných stáva našou cez čítané riadky.

C.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s